Odszkodowania sportowe
Kancelaria radcy prawnego Tomasza Marczaka przygotowała specjalną ofertę pomocy w uzyskiwaniu odszkodowań z tytułu wypadków i kontuzji sportowych. Wieloletnie doświadczenie w tym zakresie pozwala nam na skuteczne przeprowadzanie procesów, których celem jest walka o odszkodowania sportowe dla naszych klientów. Wiele spraw zakończonych sukcesem i pozytywne opinie osób, które zdecydowały się na współpracę z nami, są potwierdzeniem naszej rzetelności.
Kiedy ubiegać się o odszkodowanie sportowe?
Wszelkie sporty niosą ze sobą ryzyko wystąpienia kontuzji. Wypadki sportowe, o których mowa zdarzają się nie tylko w sportach drużynowych i wyczynowych, jak piłka nożna czy siatkówka. Wypadki pojawiają się także w czasie amatorskich aktywności indywidualnych. Przykładem może być uprawianie Joggingu, nordic-walkingu.
Rodzaje zdarzeń
Kontuzje w sporcie są inicjowane przez różne zdarzenia, takie jak:
- spowodowanie urazu przez inną osobę – popchnięcie lub uderzenie przez kolegę z drużyny albo przeciwnika
- nieszczęśliwym wypadkiem – np. złym ustawieniem nogi czy ręki
- wadliwy sprzęt lub jego niepoprawne użytkowanie
- niewłaściwe wykonywanie ćwiczenia/czynności sportowej,
- nieodpowiednie przygotowanie (brak rozgrzewki, niewłaściwa dieta)
Nierzadko do urazu powstaje na skutek łącznego wystąpienia co najmniej dwóch przyczyn. W przypadku sportowców najczęściej do powstania urazu dochodzi przy nieszczęśliwym wypadku. Rzadko kiedy zawodowy sportowiec będzie w niewłaściwy sposób wykonywał ćwiczenie albo nie rozgrzeje się. Miłośnicy amatorskiego uprawiania sportu są natomiast narażeni są kontuzje we wszystkich wymienionych przypadkach.
Miejsce zdarzeń
Do powstania urazu sportowca dochodzi w następujących okolicznościach:
- podczas rozgrywanych zawodów sportowych
- treningów konkretnej dyscypliny sportowej
- ćwiczeń wykonywanych w ramach przynależności do klubu i usprawniania swojego ciała
- amatorskiego uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej
Nieodłącznym elementem sportu są kontuzje. Nabawieniu się urazu towarzyszy szereg negatywnych skutków. Poza oczywistą przerwą od wykonywania dyscypliny lub całkowitą utratą możliwości uprawiania jej, kontuzja niemal zawsze wiąże się z rehabilitacją, a co za tym idzie – wydatkami. Niestety, jeśli wypadek sportowy spowoduje poważniejsze uszkodzenia ciała jak zerwanie więzadeł krzyżowych, zerwanie mięśnia, czy rozległe złamania, musimy liczyć się nie tylko z wizją prawdopodobnego końca naszej sportowej kariery, ale także z wysokimi kosztami leczenia i powrotu do częściowej lub pełnej sprawności.
ODSZKODOWANIA SPORTOWE Z POLISY UBEZPIECZENIOWEJ
W wielu przypadkach wspomniane wyżej sprawy finansowe pokrywane są z ubezpieczenia.
Ubezpieczenie może być w ramach odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zdarza się, że poszkodowany sportowiec jest ubezpieczony przez podmiot zewnętrzny – klub sportowy, zakład pracy, czy też przez jakąkolwiek inną osobę.
Bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest jednak prywatnie wykupiona polisa. W ramach tej polisy ubezpiecza się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zakres ubezpieczenia zazwyczaj obejmuje trwały uszczerbek na zdrowiu. Do tego nierzadko dochodzi ubezpieczenie na wypadek powstania kosztów leczenia, rehabilitacji, czy też za pobyt w szpitalu.
WYŁĄCZENIA I OGRANICZENIA
Odszkodowania sportowe nie należą się jednak w każdej sytuacji. W zależności od rodzaju wykupionej polisy, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. W Ogólnych Warunkach Umowy, które stanowią integralną część polisy, znajdują się wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jeśli kontuzja wystąpiła z naszej winy (świadome niewłaściwe użytkowanie sprzętu, wykonywanie ćwiczenia lub przeciążenie ciała) ubezpieczyciel zazwyczaj będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania. W takiej sytuacji wszystkie opłaty związane z leczeniem spadną na nas.
DOCHODZENIE ROSZCZEŃ ZA ODSZKODOWANIA SPORTOWE
Jeśli uraz spowodowany przez kogoś innego, wskutek wady fabrycznej sprzętu sportowego lub w wyniku zdarzenia losowego, na które nie mieliśmy wpływu, to możemy starać się o odszkodowanie sportowe z tytułu uszczerbku na zdrowiu. W wywalczeniu takiego odszkodowania przyda się pomoc prawników lub profesjonalnej kancelarii, która specjalizuje się w tego typu przypadkach. Kancelaria Marczak od lat zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań w przypadku kontuzji sportowych, ale także wypadków komunikacyjnych, błędów lekarskich czy upadku lub poślizgnięcia.
Kontakt
Jeśli wyrażasz zainteresowanie uzyskaniem odszkodowania z tytułu kontuzji sportowej, to serdecznie zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie. Pełen profesjonalizm, uczciwość, empatia, zrozumienie i troska o dobro klienta to cechy, którymi podczas pracy kieruje się nasza kancelaria.